Platit kartou v obchodech, v restauracích i na internetu je pro mnoho lidí již naprosto běžné. Vzít svou kartu na dovolenou do ciziny se ale mnoho lidí stále zdráhá. Proč?

Kvůli obávám z jejího zneužití nebo krádeže. Mnoho Čechů tak raději stále vozí plnou „prkenici“ hotovosti.

Dopřejte dovolenou i svojí kartě

Dáme vám 10 rad a tipů, díky kterým omezíte rizika spojená s používáním platební karty v zahraničí na minimum a budete si užívat stejného komfortu jako doma.

1. Kontrola před odjezdem

Než vyrazíte, zkontrolujte si, zda vám zrovna během dovolené nekončí platnost vaší karty, zda na ní máte povoleny platby ze zahraničí a v neposlední řadě, zda na ní máte dostatečný zůstatek. Zkontrolujte také limity nastavené na vaší kartě, zda nejsou příliš nízké nebo naopak zbytečně vysoké.

2. Kde kartu nosit?

Platební kartu noste odděleně od hotovosti. Když vám ukradnou peněženku, přijdete tak „pouze“ o hotovost, nadále ale budete moci platit kartou nebo vybrat hotovost v bankomatu. Obecně doporučujeme nosit peněženku co nejblíže tělu, kde o ní máte co nejlepší přehled v jakékoliv situaci.

3. Do šuplíku, pod polštář nebo do ponožek?

Nikoliv. Nejlépe bude vaší platební kartě po dobu vaší nepřítomnosti na pokoji nebo během spánku v bezpečnostní schránce nebo v sejfu na pokoji. To platí samozřejmě i pro hotovost a osobní doklady.

4. Dvakrát měř a jednou řež

Než potvrdíte jakoukoliv platbu a zadáte svůj PIN, důkladně zkontrolujte částku, kterou platíte, a měnu!, v níž platíte. Takový posun desetinné čárky v částce o dvě desetinná místa může být nepříjemný, stejně tak třeba zaplacení částky v eurech místo v kunách.

5. Někdo se dívá?

Svůj PIN nikdy nezadávejte, pokud máte pocit že vás při tom někdo pozoruje. Nebojte se poprosit číšníka, aby odvrátil zrak, není to nic nezdvořilého a jde přece o vaši bezpečnost a vaše peníze.

6. Kartu nedávejte z ruky...

A už vůbec nedávejte svou platební kartu z ruky (manželce nebo manželovi ji půjčit můžete:), nepouštějte personál s vaší kartou z očí a nedovolte jim opisovat si z ní čísla ani jakékoliv další údaje.

7. Hotovost dotankujete z karty

Z domova se skutečně vybavte pouze nezbytným množství hotovosti v cizí měně. Během dovolené ji můžete kdykoliv doplnit výběrem z bankomatu, a to často za výhodnější směnný kurz, než dostanete od směnárníka. Jen POZOR, nevybírejte často po malých částkách, ale větší obnos najednou. S výběrem je totiž spojen poplatek (řádově kolem 100 korun), tak ať jej neplatíte zbytečně vícekrát.

POZOR: Některé zahraniční banky mají nastaven limit maximálního výběru poměrně nízko, a tím vás tak nutí k opakovanému výběru a opakované platbě poplatku. Pokud je to jen trochu možné, držte se od bankomatů takových bank raději dále.

Často můžete výhodně vybrat u banky, která patří do stejně finanční skupiny jako vaše tuzemská banka. Další možností je také tzv. cashback, tedy výběr dodatečné hotovosti souběžně s platbou u obchodníka.

8. Nejrychlejší zneužití je na internetu

Pokud se někdo zmocní vaší karty, nejrychleji ji bude moci zneužít při platbě na internetu za různé služby či zboží. Zvažte možnost dočasného zablokování plateb na internetu nebo výrazné snížení tohoto limitu po dobu vašeho pobytu na dovolené. Po návratu zase vše můžete vrátit do původního stavu. 

9. Uložte si číslo na vaši banku

I přes všechnu opatrnost se může stát, že o svou kartu nějakým způsobem přijdete. V tomto případě je nutné neprodleně jednat a kartu urychleně zablokovat. Mějte proto telefonní číslo, na kterém se provádí blokace karet, uloženo ve svém telefonu a ideálně také na papírové kartičce odděleně od vaší peněženky, dokladů a mobilu.

10. Zúčtujte se svojí dovolenou

Po svém návratu z dovolené si na bankovním výpisu zkontrolujte, zda sedí všechny vaše platby a zda se na něm nevyskytují nějaké vám neznámé transakce. Pro lepší dohledatelnost je vhodné uschovat si všechny účtenky o platbách kartou na dovolené.

Tak co, už se nebojíte?

Že ne? Tak vezměte svou platební kartu a samozřejmě i zbytek svojí rodiny a vyrazte na spokojenou a pohodlnou dovolenou bez starosti o to, zda máte dostatek hotovosti.

Zaujal nebo pomohl vám náš článek, podělte se o něj s přáteli.