Všichni víme, že jednou přijde doba, kdy odejdeme do penze. Představujeme si to tak, že se vlastně nic zásadního v našem životě nezmění, pouze to, že budeme mít daleko více času na sebe, své zájmy a koníčky, svou rodinu a prostě na to, co nás naplňuje.

Většina populace se v tomto spoléhá na státní důchod. Proč také ne? Vždyť takto žili jejich rodiče nebo prarodiče a i přes občasné řeči na výši důchodu z něj bez problémů vyžili.

Už nyní jsme v mínusu

V České republice funguje takzvaný průběžný systém financování důchodů, v němž se důchody financují výběrem sociálního pojištění od pracujících občanů v produktivním věku.

Tento systém je každý rok od roku 2009 v mínusu - to znamená, že se na důchodech vyplatí více než se vybere na sociálním důchodovém pojištění. Nejsou to zrovna drobné, jedná se o 30 až 50 miliard Kč ročně. A přitom jsou aktuálně v produktivním věku tzv. Husákovy děti, tedy silné ročníky 70. let. Počet důchodců je aktuálně asi 25 % oproti počtu lidí v produktivním věku.

Důchodový účet České republiky v letech 2008 až 2015

Vyhlídky na horší časy

A bude hůř. Silné ročníky zestárnou a půjdou sami do penze. Podle odhadu statistiků bude v roce 2060 počet důchodců zhruba 62 % počtu lidí v produktivním věku. A při současném modelu tak bude roční deficit důchodového účtu v řádu několika stovek miliard korun ročně.

Co to pro nás budoucí důchodce znamená? Jak může stát zvládal tímto systémem financovat důchody objasní tyto dvě kontrolní otázky a odpovědi na ně:

  • Jaký asi bude věk odchodu do důchodu? No, vyšší a vyšší. Takže se jej možná ani nedožijeme.
  • Jaká bude asi výše důchodu? No, nižší a nižší. Takže možná na stará kolena skončíme na sociálním dně společnosti.

Když znáte tyto informace, stále si myslíte, že státní důchod vám zajistí to, že odejdete do penze a na svém životě nepoznáte žádný rozdíl kromě spousty volného času navíc? Spíš bych řekl, že ve vašem životě nastane velký zvrat z pohledu životní úrovně.

Co s tím?

Pokud nehodláte v penzi plně spoléhat na pomoc vašich dětí, musíte svou penzi vzít do vlastních rukou. Jedině tak můžete myslet na penzi, která bude podle vašich představ.

Říkáte si: „Do důchodu daleko, mám čas na nějaké řešení“. Ale kdepak, pár let před důchodem už nic nespasíte. Pravda je taková, že čím dřív začnete sami spořit, tím bohatší budete důchodce. I malé částky spořené po dlouhé časové období udělají díky úrokům velmi pěknou sumu.

Jak ale toto spoření na penzi v praxi realizovat?

Mezi dva nejznámější způsoby patří doplňkové penzijní spoření (dříve známe jako penzijní připojištění alias „penzijko“) nebo investováním do podílových fondů. Na jejich srovnání, výhody a nevýhody se podíváme v příštím článku.

Chcete se zeptat na něco dalšího k tomuto tématu? Přemýšlíte, jakou formu spoření na důchod pro sebe zvolit? Můžeme to společně probrat, neváhejte a napište mi nebo zavolejte.

Eduard Roba | roba@salvefinance.cz | +420 604 242 182

Zaujal nebo pomohl vám náš článek, podělte se o něj s přáteli.