Velkou škodu na automobilu vám může způsobit nejen nepozornost nebo nehoda na silnici. Skrývat se za ní může i úplně malé, nevinné zvířátko.

Skutečný příběh o jedné malé mršce

Při nastartování auta minulý týden jsem zjistila, že motor má zvláštní zvuk, výkon byl mizerný a začala svítit kontrolka motoru. Říkám si: „Sakra, nový auto, co s tím může být?“.

Při návštěvě servisu a prvotním nahlédnutí pod kapotu technik zjistil, že v motoru jsou doslova sežrány celé kusy kabelů. Za jednu noc. Nějaká kuna nebo lasička holt zatoužila ochutnat naše auto. Sepsali jsme s technikem hlášení pojistné události, nahlásili jsme na pojišťovnu a zjistili, že v našem povinném ručení je naštěstí poškození zvířetem pojištěno. A také, že máme nárok na poskytnutí náhradního vozu až na 10 dnů v případě, že doba opravy trvá minimálně 8 hodin.

Vozidlo tedy v servise vyfotili, odeslali fotografie k nahlášené události, objednali poškozený kabelový svazek a poškozenou lambda sondu, opravili a zavolali k vyzvednutí. Vše proběhlo v naprostém pořádku a k plné spokojenosti.

A rekapitulace?

Roční pojistné na naše „plně vytuněné“ povinné ručení činí 2 213 Kč ročně.

A výše škody? Oprava kabelového svazku a lambda sondy byla vyčíslena na neuvěřitelných 74 046 Kč (jen cena jednoho kabelového svazku je 55 000 Kč bez DPH, a to máme běžný vůz střední třídy) plus zapůjčení náhradního vozidla bylo vyčísleno na 6 035 Kč. Celkem tedy pojišťovna zaplatila 80 081 Kč. Za jednu malou chlupatou mršku.

Na základě této zkušenosti velmi doporučuji nepodceňovat připojištění k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění. Cena pojistného se pohybuje v rozmezí několika stovek korun ročně, ale následné plnění může poškozenému „okousanému“ podstatně uchránit peněženku. Poškození zaparkovaného vozidla zvířetem v různých limitech nabízí námi nabízené pojištění od Allianz, AXA, ČPP, ČSOB, Generali a Kooperativa.

Spočítejte si sami, jak vychází "plně vytuněné" povinné ručení i vám.

Kalkulačka povinného ručení

Zaujal nebo pomohl vám náš článek, podělte se o něj s přáteli.