Lyžařská sezóna je v plném proudu, a letos dokonce i na našich českých horách. My se dnes zaměříme ale na hory zahraniční.

Ať už vyrazíte do rakouských, francouzských či švýcarských Alp, italských Dolomit nebo do slovenských Tater, následující 3 mýty si s sebou na hory neberte:

Mýtus číslo 1:

V rámci Evropské unie si vystačím s Evropským průkazem pojištěnce a nepotřebuji žádné připojištění.

Je pravda, že abyste byli v jiné členské zemi EU ošetřeni stačí vám k tomu Evropský průkaz pojištěnce. Takové ošetření je dokonce bezplatné, ALE jen v případě, že je bezplatné i pro obyvatele dané země. Zdarma tedy nemáte všechno, ale jen to, co si nemusí hradit ani místní obyvatelé. A rozsah těchto služeb a výkonů se stát od státu velmi liší.

Druhý kámen úrazu je, že to platí jen ve státních zdravotnických zařízeních. V soukromých klinikách a nemocnicích máte smůlu, tam budete muset vytáhnout peněženku v každém případě. A právě lyžařská střediska, zejména ta vyhlášená, jsou obsluhována zejména či dokonce výhradně soukromými subjekty.  

Mýtus číslo 2:

Stačí si pojistit jen léčebné výlohy pro případ vlastní nemoci nebo úrazu.

To je chyba, která vás může stát desetitisíce, statisíce i milióny. Pokud jedete na lyže a vynecháte z cestovního pojištění pojištění odpovědnosti za škodu na majetku a zdraví, velmi riskujete.

V zahraničí, kde je podstatně větší právní povědomí a také efektivní soudnictví, je časté, že v případě srážky na lyžích či jiné nehody po vás může poškozený požadovat nemalé odškodné, a to nejen za úraz a bolestné, ale také za ušlý zisk či mzdu, zhoršené společenské uplatnění atd. O tom se přesvědčil i jeden český lyžař, kterému „přišel účet“ na 8 milionů Kč (článek na Novinky.cz).

Mýtus číslo 3:

Všechna cestovní pojištění jsou stejná, stačí se rozhodnout podle nejnižší ceny.

Ale kde že. Stejně jako u jiných druhů pojištění existuje i u cestovního pojištění celá škála různých parametrů, kterými se vzájemně liší. Pohlídejte si tedy, co vše je pojištěno a připojištěno a jaké jsou limity pojistných částek.

Z hlediska podmínek jsou zásadní také výluky některých aktivit, a proto se předem informujte, zda vybrané cestovní pojištění počítá s tím, že budete lyžovat a zda jen na označených sjezdovkách nebo i ve volném terénu a v případě, že chcete holdovat jiným extrémnějším kratochvílím (paragliding, skialpinismus, snow zorbing, snow tubing, skicross, snowboardcross, skijöring, motoskijöring:), tak si zjistitěte i detaily k jejich pojištění. A pozor také na to, zda pojištění pokrývá i výjezd horské služby nebo transport vrtulníkem!

Nechte mýty doma

A vyrazte na hory důkladně chráněni.

A to nejen pořádným zimním oblečením a seřízeným vybavením, ale také bytelným cestovním pojištěním. S tím vám rádi pomůžeme. Využijte snadno a rychle, klidně v den odjezdu na hory, naši online kalkulačku a sjednávač cestovního pojištění v jednom.

POJISTIT SE NA HORY

Zaujal nebo pomohl vám náš článek, podělte se o něj s přáteli.