Léto je v plném proudu, padají historická teplotní maxima a není to jenom počasí, které vytváří nová maxima. Červenec byl měsícem rekordních teplot a také rekordních hladin světových akciových indexů.

S&P 500, DAX 30, EURO STOXX 50, DOW JONES 30, NASDAQ 100… nejsledovanější a nejobchodovanější akciové indexy zapsaly nová maxima. A jak už to v investiční branži bývá, okamžitě se vyrojily spekulace o tom, že teď uvidíme sešup dolů.

Nahrává tomu také řada fundamentálních argumentů: obchodní válka mezi velmocemi Západu a Východu, nejistota kolem Brexitunáš soused na západní hranici se podle aktuálních makrodat dostává do recese

Jsme opravdu na vrcholu nebo ne?

Nevím…

O tom, že přišla krize, přestávají všichni pochybovat až v okamžiku, kdy už je v plném proudu. Maxima a minima se těžko určují. Ale časování trhu je stejně vhodné spíše pro spekulanty než pro investory.

Inteligentní investor či klient inteligentního investičního poradce má část svého portfolia i v jiných aktivech než jen v akciích. Takže až dojde k onomu sešupu akciových titulů, může část konzervativně uložených prostředků použít k nákupu levnějších akcií.

Jak poznat, že je ten správný čas?

Tím neztrácejte čas. Prostě si nastavte pevnou strategii, a to například, při jakém poklesu budete dokupovat a jak velkou část konzervativně uložených prostředků na to použijete.

Pravidelného investora, který má před sebou stále několik let k dosažení investičního horizontu, by neměla tato (stejně jako jakákoliv jiná situace) zneklidňovat. Pravidelný investor se raduje za každé situace:

„Když trhy rostou, roste hodnota mého portfolia. A když trhy klesají, raduji se, že můžu levněji přikoupit“.

Zásadní je držet se nastavené strategie a nevybočovat z ní. Malý úkrok stranou v podobě jemného vychýlení vah v portfoliu je dovolen. Ale čas na radikální změny rozhodně ani teď, v době historických maxim akcií, není. Tedy za předpokladu, že máte vy i vaši klienti správně nastavenou investiční strategii.

zdroj: převzato z blogu Broker Pool, a.s. (https://www.brokerpool.cz/svetove-akcie-dosahuji-novych-maxim-co-s-tim/)

Zaujal nebo pomohl vám náš článek, podělte se o něj s přáteli.