...zaregistrujte se a hlavně se dobře pojistěte. O čem, že to mluvíme? No přece o stále populárnějších a cenově dostupnějších dronech.


Povinná registrace po všechny

Od 31.12.2020 platí povinná registrace všech provozovatelů dronů a jiných bezpilotních systémů. Výjimku mají pouze drony do hmotnosti 250 gramů, které zároveň nemají kameru či jiné záznamové zařízení nebo jsou hračkou. A jelikož drtivá většina používá drony právě k pořízení krásných leteckých záběrů z výšky, registrace se týká téměř 100% z nich.

Registrace probíhá on-line na k tomu speciálně určeném portálu Úřadu pro civilní letectví (odkaz zde). Provozovatel se zaregistruje vždy jen jednou bez ohledu na to, kolik vlastní dronů, a obdrží unikátní registrační číslo (CZE + 12 alfanumerických znaků).

Povinná registrace dronů

Toto registrační číslo je provozovatel povinen vyznačit na všech svých dronech, např. nálepkou, popisovačem apod. Díky čemuž je dron, resp. jeho majitel, v případě jeho pádu nebo způsobení nějaké škody jednoznačně identifikovatelný a dohledatelný. Pozor tedy na způsobené škody...

 Škody způsobené dronem...

...můžete zatáhnout ze svojí kapsy. Nebo se můžete dobře pojistit.

K tomuto účelu slouží pojištění krytí odpovědnosti z provozu dronů. Jeho zařazení se u pojišťoven liší, některé jej nabízejí jako samostatné pojištění odpovědnosti, jiné jako připojištění například v pojištění majetku. Pokud s dronem podnikáte, půjde o pojištění v rámci vašeho pojištění odpovědnosti z podnikatelské činnosti. Ve všech případech pojištění musíte splnit řádnou registraci provozovatele dronu, jinak vám pojišťovna může odmítnout nebo krátit pojistné plnění.

Pojištění odpovědnosti z provozu dronů

POZOR na výluky! Některé pojišťovny ale "počítají" s drony také opačným způsobem a škody z provozu dronů mají naopak uvedeny v pojistných výlukách. Bedlivě tedy prozkoumejte podmínky svého pojištění, než se vydáte se svým strojem do vzduchu. 

U dražších kousků stojí za přemýšlení také pojištění přímo samotného dronu proti jeho poškození či zničení. V tomto případě se jedná o pojištění majetku. 

Letu zdar!

Zaujal nebo pomohl vám náš článek, podělte se o něj s přáteli.