Podle průzkumu České asociace pojišťoven přesáhly škody na cizím majetku či zdraví v roce 2015 částku 880 mil. Kč (bez škod způsobených provozem motorového vozidla). Každý pětistý zaplatil více než 500 tisíc Kč. Hrozí to i vám?

Loňský průzkum České asociace pojišťoven (ČAP) ukazuje, že většina obyvatel České republiky by za újmu způsobenou druhému na zdraví nebo na majetku platila hotově. Takových je více než 40 %. Pouze necelých 30 % by využilo pojištění odpovědnosti za škody. Další odpovědi se dělí na ty, co dosud neví, na respondenty, kteří by se zkusili domluvit, a nakonec i na ty, co by zatloukali.

Suma sumárum z toho plyne, že 70 % procent lidí by bylo nuceno sáhnout po hotovosti. Ale měli by na to?

Škodu zaviní každý druhý, ale má na ni?

Nejsem nešika, abych způsobil škodu!

Něco takového si nejspíš řekne většina z nás, statistika však mluví jinak. Stejný průzkum tvrdí, že již každý druhý někdy způsobil škodu na majetku nebo na zdraví.

V roce 2015 to představovalo 104 tisíc pojistných událostí, jejichž částka dosáhla hodnoty 880 mil. Kč, v průměru tedy 8,5 tisíce Kč na jednu pojistnou událost. To není zrovna málo, zejména když si uvědomíme, že tato částka u každého pětistého přesahovala 500 tisíc Kč. Škodu tedy způsobí každý druhý a každý tisící se při jejím placení pořádně prohne.

Já vytopil sousedy, co vy?

Na přední místo hitparády škod patří škody způsobené běžným provozem domácnosti. Vytopit sousedy jistě není nic, o čem byste ve svém okolí jednou, dvakrát či několikrát neslyšeli. To není však jediné ohrožení sousedů. Občas jim zatápíme ohněm a jindy zas neopatrností ničíme jejich majetek, např. vypůjčený přístroj.

Na druhém místě jsou škody způsobené dětmi nebo zvířaty. Rodič či páníček se jen na moment otočí a už se někde tříští cizí okno nebo pes zakusuje sousedovy slepice.

Na třetím a posledním místě v našem přehledu jsou škody způsobené při sportu a rekreaci. Srážka lyžařů nebo cyklistů není též nic neobvyklého, ale právě zejména ona se může šeredně prodražit!

Újma na zdraví klidně i za milión!

Způsobit škodu tedy není výjimečné, ale obvyklé, způsobit velkou škodu stejně tak. Největší rizika s sebou nese právě újma na zdraví. Úprava občanského zákoníku z konce roku 2015 k této situaci přinesla několik zásadních změn. Poškozený na zdraví může vymáhat bolestné, ušlou mzdu, náklady na léčbu, pobyt v nemocnici a rehabilitaci, nebo dokonce i újmu způsobenou trvalými následky. Jedna srážka lyžařů a částka lehce přesáhne i milión a půl.

Pětistovka a je to v suchu!

Co ale udělat, aby za první tragédií nenásledovala druhá, finanční?

Odpověď je jednoduchá, uzavřít pojištění odpovědnosti za škody z běžného občanského života a když cestujete do zahraničí mít kvalitní cestovní pojištění.

Za průměrnou pětistovku ročně v rámci prvně jmenovaného produktu pojišťovna uhradí nezáměrně způsobené škody až do výše například 2 miliónů korun (liší se dle limitů každé pojišťovny). A za tu pětistovku rozhodně klidný spánek stojí!

Zaujal nebo pomohl vám náš článek, podělte se o něj s přáteli.