Řada stavebních spořitelen letos přistoupila k rapidnímu snížení úrokových sazeb, kterými jsou úročeny naspořené peníze jejich klientů. Nově jsou navíc také úroky ze stavebního spoření zdaňovány 15 % daní z příjmu, stejně jako úroky na běžném nebo spořícím účtu. Tempo zhodnocení tak je/bude doslova hlemýždí. Týká se vás to také?

Mnoho lidí má uzavřeno stavební spoření nikoliv kvůli spoření na bydlení a následnému výhodnému úvěru, ale mají ho primárně jako atraktivní formu spoření, u něhož získávájí státní podporu a po uplynutí stanovené lhůty (6 let) si peníze neúčelově vyberou.

Jak „atraktivní spoření“ ale je stavební spoření?

Ani před snížením sazeb a zavedením zdanění nebylo stavebko žádný výnosový trhák, jak jsme již psali v článku „Je stavebko výhodné spoření“. A co teprve teď, když došlo ke snížení úročení. Co tedy s tím?

Pokud spoříte již déle než 6 let, není nic jednoduššího než stavební spoření zrušit a vybrat si veškeré naspořené peníze včetně úroků a státní podpory. To vše se již nijak dále nedaní ani vám za výběr nehrozí sankce ze strany stavební spořitelny. Vybrané peníze potom můžete jednorázově uložit výhodněji jinam, kde získáte zajímavější úrok. Ale kam?

Kam s naspořenými penězi?

Ať už jsou vámi vybrané úspory ze stavebního spoření v řádech desítek nebo stovek tisíců, je škoda nechat je ležet ladem někde s minimálním nebo žádným úrokem. Pokud si můžete dovolit vybrané úspory uložit minimálně na další 3 roky, přečtěte si dále, jak můžete získat pěkné zhodnocení 7 % ročně (před zdaněním, po zdanění 5,95 %).

Nejedná se sice o klasický spořící produkt, jde o investici, ale tato investice formou nákupu dluhopisů má pevný roční výnos. Tyto úroky jsou vám navíc vypláceny pravidelně každé 3 měsíce. Více o vlastnostech této investice, včetně popisu možných rizik s ní spojených, naleznete na našem specializovaném webu InvesticeProVsechny.cz. 

InvesticeProVsechny.cz

Chcete dále pravidelně spořit?

A pokud chcete i nadále pravidelně měsíčně spořit, můžete po jednorázovém investování vybrané sumy založit nové stavební spoření, kde budete opět čerpat státní podporu a kam můžete například ukládat úroky získané nákupem dluhopisů. Nebo můžete zvolit pravidelné investování formou podílových fondů, záleží na délce vašeho investičního horizontu, ochotě riskovat a požadovaném výnosu.

Zřízení nového stavebního spoření je sice spojeno se vstupním poplatkem 1 % cílové částky, ale během roku se objevují marketingové akce stavebních spořitelen, které tyto poplatky snižují nebo například u smluv stavebního spoření pro děti zcela odpouštějí.

Nejlepší je vždy se poradit s odborníkem, který není pouze zaměstnancem jedné finanční instituce, která bude vždy prosazovat pouze produkty ze svojí nabídky.

A právě proto je zde náš bezplatný poradenský servis.

Zaujal nebo pomohl vám náš článek, podělte se o něj s přáteli.