Ve skutečnosti asi nikdo z vás fyzicky nesplachuje svoje těžce vydělané peníze do záchodu. Přesto tam ale mohou obrazně skončit.

Jak končí vaše peníze v záchodě?

Když se podíváte na aktuální sazebníky bank, zjistíte, že vaše úspory nejsou na běžných účtech úročeny téměř bez výjimky vůbec a na „spořících“ účtech to není o moc slavnější. Slovo „spořící“ máme v uvozovkách úmyslně, protože ke spoření na nich rozhodně nedochází, spíše naopak. Jak je to možné?

Úroková sazba na spořících účtech se v bankách pohybuje mezi 0 až 0,8 % p.a. a je zde jediná vlaštovka, která nabízí úrok začínající jedničkou - přesně 1,0 % p.a. (0,85 % po zdanění), ale pozor, abyste získali tento úrok, musíte zaplatit 5x měsíčně jejich kartou a mít zůstatek na účtu do 250 000 Kč, jinak jste s úroky zase v okolí nuly.

Výnosy na spořících účtech - květen 2017

Oproti tomu meziroční míra inflace, která ukusuje vaše úspory, byla v březnu tohoto roku celých 2,6 %. Takže pokud máte na spořícím účtu (byť na tom nejvýnosnějším s 1 % p.a., po zdanění 0,85 % p.a.) uloženo 100 000 Kč, ročně aktuálně přicházíte o 1,75 %, tedy o 1 750 Kč

Řešením není ani stavební spoření, jehož výhodnost jsme si rozpitvali v článku Je stavebko výhodné spoření?.

Jak nesplachovat svoje peníze do záchodu?

Máme v kapse několik řešení, jejichž fixní roční výnos se pohybuje od 5,2 do 7 % p.a.

U investice s výnosem 5,2 % p.a., který je vyplácen až po splatnosti, jste dokonce při jejich držení déle než 3 roky osvobozeni od daně z těchto příjmů. 

Ukažme si finanční rozdíl mezi nejvýnosnějším spořícím účtem na trhu (1 % p.a. před zdaněním) a naším „slabším“ dluhopisem (5,2 % p.a., osvobozený od daně) pěkně v grafu. Dluhopis má splatnost 2 roky, ale můžete jej dle vaší volby držet celkem až 7 let. Doporučujeme vydržet alespoň 3 roky, čímž získáte osvobození výnosů od daně z příjmu.

Na grafu vidíte příklad vývoje investice 200 000 Kč do dluhopisu se zhodnocením 5,2 % p.a. v porovnání s uložením stejné částky na nejvýnosnějším spořícím účtu. Vidíte ten rozdíl?

Příklad investice do dluhopisu 5,2% p.a.

  • Za 3 roky budete mít z vašich 200 000 Kč téměř 233 000 Kč, na spořícím účtu 205 000 Kč.
  • Za 5 let budete mít z vašich 200 000 Kč téměř 258 000 Kč, na spořícím účtu 209 000 Kč.
  • Za 7 let budete mít z vašich 200 000 Kč něco přes 285 000 Kč, na spořícím účtu 212 000 Kč. Propastný rozdíl 73 000 Kč.

Jak tyto výnosy získat? Jedná se o investici v podobě nákupu korporátních (neboli firemních) dluhopisů, jejichž pomocí firmy financují různé atraktivní projekty. Tyto instrumenty mají dobu splatnosti 2 až 4 roky a přinášejí jejich majiteli úrok, který je vyplácen čtvrtletně nebo celý po splatnosti.

Oproti spořícím účtům si sice nemůžete peníze ze zakoupených dluhopisů předčasně vybrat, ale to je bohatě vyváženo podstatně vyšším zhodnocením. Jedná se o velmi vhodné uložení vašich úspor, o nichž víte, že je v horizontu 2 až 4 let nebudete potřebovat.

Jedná se o dluhopisy, jejichž prospekt je schválený Českou národní bankou. Kromě toho máme v rukávu i další možnosti investic, o kterých vám rádi řekneme osobně. Stačí se ozvat vašemu poradci Salve Finance. Pokud žádného nemáte, poradce nejblíže vašemu regionu najdete zde na mapce našich kanceláří.

Zaujal nebo pomohl vám náš článek, podělte se o něj s přáteli.