Výše úrokové sazby je z mojí zkušenosti u klientů nejsledovanějším parametrem při výběru hypotéky. Ale pozor i na její další vlastnosti. I ty vám ji mohou prodražit nebo naopak zpříjemnit. Podívejte se se mnou, které to jsou.

7 parametrů hypotéky, nad kterými se zamyslete

1. Fixace úrokové sazby

Je doba v letech, po kterou platí ve smlouvě uvedená úroková sazba. Po uplynutí této doby budete s bankou vyjednávat o nové výši sazby. V praxi jsou nejběžnější fixace na 1, 3, 5 nebo 7 let, ale i delší nebo dokonce fixace na celou dobu splatnosti. Podle nabízené fixace se zpravidla úrokové sazby liší o nějakou tu desetinu procenta. A jakou fixaci je tedy nejlepší zvolit? Na to neexistuje žádná správná odpověď. Záleží na okolnostech, budoucí situaci na trhu úrokových sazeb a vašich plánech s hypotékou. Délku fixace proberte se svým poradcem, ať kvůli o něco výhodnější sazbě nezvolíte nevýhodnou délku fixace.

2. Délka splatnosti

Zvažte svoje finanční možnosti ve vztahu k výšce měsíční splátky a jestli je skutečně nutné natahovat hypotéku na co nejdelší dobu. Takové zkrácení o 5 let sice zvýší měsíční splátku, ale přinese zajímavou úsporu na úrocích. Na 1 milionu, můžete tímto zkrácením o 5 let ušetřit i více než 100 tisíc.

3. Podíl úvěru na hodnotě nemovitosti (LTV)

Jakou maximální výši úvěru v porovnání k hodnotě nemovitosti vám banka půjčí? Klidně i 100%, ale odrazí se to na úrokové sazbě. Další hranice bývají na 85% a 70% hodnoty a přinášejí s sebou lákavější úrokové sazby. Dobře tedy zvažte, kolik si půjčíte.

4. Poplatky za vyřízení a vedení hypotéky

Neplaťte zbytečně poplatky, které nemusíte. V rámci konkurenčního boje bank se poplatky výrazně snížily a spousta bank je dokonce odpouští. Jen se člověk nesmí bát ozvat. Takže pozor na poplatek za zpracování žádosti o hypotéku, poplatek za ocenění nemovitosti, poplatek za vedení úvěru a jiné.

5. Pojištění schopnosti splácet

Rozhodně považuji za nutnost mít pojištění pro případ smrti, invalidity nebo i dalších důvodů (pracovní neschopnost, ztráta zaměstnání), pro které se můžete dostat vy nebo vaši blízcí do problémů se splácením hypotéky. Člověk nikdy neví, co se může přihodit. Pouze se vždy ujistěte a ideálně poraďte u svého poradce, zda pojištění nabízené bankou k hypotéce je výhodné nebo zda se sami dokážete pojistit levněji či kvalitněji.

6. Pojištění nemovitosti

Banka jej po vás jistě bude vyžadovat, protože potřebuje mít jistotu, že nemovitost, kterou jí ručíte, je pojištěna proti znehodnocení například požárem. Některé banky vám nabídnou vlastní pojištění a k tomu dokonce ještě slevu z úrokové sazby. Ale počítejte pozorně. Nabídnutá sleva se vám může prodražit díky dražšímu pojištění než byste získali jinde. Dvakrát měřte a jednou řežte.

7. Mimořádné splátky

Vlastností hypotéky, která by vás měla velmi zajímat, je možnost mimořádných splátek. Banky dnes již nabízejí například možnost splatit každý rok až 20% nesplacené části úvěry bez jakékoliv sankce. Pozor, když vaše hypotéka nemá mimořádné splátky "povoleny", můžete se za mimořádné vklady "těšit" na sankci v poodbě poplatků. 

Mojí specialitou jsou právě hypotéky a financování bydlení. Neváhejte mě tedy kontaktovat emailem nebo telefonicky, dobře vám poradím. Nebo si zkuste porovnat hypotéky v naší hypoteční kalkulačce.

Hana Löbelová | lobelova@salvefinance.cz | +420 725 920 148

Zaujal nebo pomohl vám náš článek, podělte se o něj s přáteli.