Od 1.1.2021 je novou povinností všech znalců a odhadců mít sjednáno profesní pojištění odpovědnosti ze své činnosti. Týká se to bez výjimky samostatných znalců (OSVČ) a znaleckých kanceláří.

 

Samostatné OSVČ mají povinnost pojistit si svou znaleckou činnost s minimálním limitem pro pojištění 1 milión Kč. Znalecké kanceláře mají minimální pojistný limit 5 miliónů Kč. Zaměstnanci znaleckých kanceláří toto pojištění sjednáno mít nemusí, zde je povinnost na jejich zaměstnavateli (znalecké kanceláři).

Aktuálně mohou znalci toto profesní pojištění sjednat u těchto pojišťoven - Slavia, Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna, Generali Česká pojišťovna, Direct a Maxima. U vybraných pojišťoven je možné jej sjednat kompletně on-line.

Pojišťovny nabízejí různé maximální limity pojistného plnění (od 1 miliónu Kč). A při výběru pojištění je třeba řídit se nejenom cenou pojistného, ale také dalšími aspekty, jako je např. výše spoluúčasti, obsahem krytí, dalšími podlimity pojištění a samozřejmě pojistnými podmínkami. V rámci připojištění je možné kromě základního rozsahu a regresů zdravotních pojišťoven a orgánů nemocenského pojištění připojistit také újmu na převzatých věcech a finanční sankce (pokuty). 

S výběrem produktu a jeho optimálním nastavením právě pro Vaši znaleckou praxi Vám rádi pomohou naši poradci. Můžete je kontaktovat dle svého regionu (mapa kontaktů). 

Zaujal nebo pomohl vám náš článek, podělte se o něj s přáteli.